Vill du skriva inlägg? Bli medlem

Elelement

Registrera Medlemslista Dagens inlägg RSS
Svara
Ämnesverktyg Betygsätt ämne Visningsalternativ
  Citera  #1  
Gammal 2011-03-13, 09:22
Rosmarie Rosmarie är inte uppkopplad

Medlem
Reg.datum: Mar 2011
Inlägg: 2
Standard Elelement

Har direkt verkande El .Vattenburna Element,termostaten fungerar ej bra (1972)

Har fått förslag att byta till Olja baserade Element,som skall ge bättre värme? En annan rekommenderade att endast byta termostat på befintliga Element.Vad är bäst??
  Citera  #2  
Gammal 2011-03-13, 10:50
Tyresös avatar
Tyresö Tyresö är inte uppkopplad

Senior Member
Reg.datum: Feb 2011
Ort: Tyresö
Inlägg: 225
Byt till oljefyllda el-element. Det blir inte lika torr värme. Vi bytte för flera år sedan och då slapp vi dom skållheta elementen. Att byta termostat eller renovera så gamla element är som att kasta pengarna i sjön - dom har gjort sitt.
  Citera  #3  
Gammal 2011-03-13, 18:52
Milkshakens avatar
Milkshaken Milkshaken är inte uppkopplad


Senior Member
Reg.datum: Feb 2011
Ort: Smålandskusten
Inlägg: 165
Jag håller med Tyresö.
oljefyllda är bäst i detta läget... LVI är ett mycket bra märke som kan vara lite dyrare, men dom har erkänt bra kvalitet.

Om man skiter i var man är, då kan man ju aldrig vara vilse!
  Citera  #4  
Gammal 2011-03-13, 19:04
Tyresös avatar
Tyresö Tyresö är inte uppkopplad

Senior Member
Reg.datum: Feb 2011
Ort: Tyresö
Inlägg: 225
Vi har både LVI och Gnosjö. Båda fabrikaten är bra men jag föredrar nog LVI pga deras termostat har inget knäppljud när den slår till/från. Om man nu ska utse en vinnare.
  Citera  #5  
Gammal 2012-02-25, 11:20
cheetah1 cheetah1 är inte uppkopplad

Medlem
Reg.datum: Feb 2011
Inlägg: 19
Märk väl att besparingen blir knapp. Verkningsgraden är samma (100%) men man kan spara lite för att det går att hålla en jämnare värme. Dock lär det knappast handla om mer än nån enstaka hundring per år.
Vill man göra större besparing så är det förstås konvertering till vattenburet och värmepump man dras till. Överväg alternativen!

Svara


Ämnesverktyg
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Forumhopp